Ez a recept eredetileg marha bélszínből készül, de ha konzervből készítjük, bátran választhatjuk a marha olcsóbb részeit, hiszen a konzerválás alatt vajpuha lesz szinte bármely húsból. A nagyon zsíros, inas részeket azért inkább vágjuk ki.
Elkészítés:
- Az alaplét forraljuk fel és tartsuk melegen. Ha nincs alaplevünk, készíthetünk leveskockából húslevest, vagy használhatunk forrásban lévő vizet is.
- A húst vágjuk csíkokra és kevés zsiradékon kis adagokban barnítsuk meg, de ne süssük át.
- Szedjük át egy tálba és tartsuk melegen.
- A hagymát és a gombát kockázzuk fel és pirítsuk meg abban az edényben, amiben a húst is megpirítottuk.
- Tegyük vissza a húst, adjuk hozzá a paradicsompürét és a fűszereket is. Keverjük meg és 1-2 percig forraljuk össze az alapanyagokat. Ha nagyon száraz lenne, tegyünk hozzá a húslevesből.
- Ezután szedjük üvegekbe. Az üveg tetejénél 3 cm-es fejteret hagyjuk üresen.
- Töltsük fel forró alaplével az üvegeket. Ügyeljünk rá, hogy a 3 cm-es fejtér továbbra is üresen maradjon.
Innentől a szokásos konzerválási eljárást folytatjuk:
- Távolítsuk el a buborékokat. Egy műanyag spatulát vagy kést vezessünk körbe az üveg szélénél.
- Az üvegek száját ecetes törlőkendővel megtisztítjuk és szorosan, de nem túlhúzva rátekerjük a kupakokat.
- A CANNER aljába helyezzük a rácsot. Ezen szépen elhelyezzük az üvegeket és a CANNER-t feltöltjük 3 liter vízzel és 1 dl ecettel. Ha két sorban helyezzük el az üvegeket, akkor a sorok közé is tegyünk egy rácsot, a víz mennyiségét nem kell növelni.
- Zárjuk le a CANNER-t a fedéllel és kezdjük el melegíteni a CANNER-t.
- A fedőn levő felugró szelep ekkor még nyitva tartja az edényt és a levegő a készülék fogantyújánál távozik.
Ilyenkor némi csepegés figyelhető meg, mert a levegővel együtt lecsapódó gőz is távozik. - A tűzhelyünk adottságaitól függően körülbelül 10-15 perc után, amikor a szellőztetés véget ér, a felugró szelep felemelkedik és lezárja a tetőt.
A nyomásmérő óra megindul felfelé, ekkor megszűnik a csepegés és az edény hamarosan eléri az üzemi nyomást. Ekkor a nyomásszabályzó szelep kiengedi a kevés maradék levegőt. - Amikor a nyomásmérő mutatója eléri a 0,76 bar-t, csökkenthetjük az edény melegítését és elindíthatjuk az időzítőt. Ha 720 ml-es üvegeket használtunk, akkor 80 percig tart a hőkezelés.
Fontos, hogy a konzerválás ideje alatt ne csökkenjen le a nyomás a CANNER-ben. - A 80 perc lejárta után kapcsoljuk ki a tűzhelyet és várjuk meg, amíg a CANNER magától lehűl.
- Amikor a biztonsági szelep visszaesett a helyére, az edényben már nincs nyomás. A fedele nyitható. Vigyázzunk, mert a benne lévő víz és az üvegek még nagyon forróak. Óvatosan nyissuk ki a CANNER-t, használjunk edényfogót és üvegkiszedő csipeszt.
Nem szükséges azonnal kivenni az üvegeket a CANNER-ből, akár teljes kihűlésig is benne maradhatnak. - Amikor az üvegek kihűltek és kialakult a vákuum, mehetnek a kamrapolcra.
Felbontáskor először egy kis levet töltsünk az edénybe, majd adjunk hozzá 1 evőkanál lisztet, amit habverővel csomómentesre keverünk. Ezután hozzáadhatjuk a konzerv teljes tartalmát az edényhez. Addig forraljuk, amíg a kívánt sűrűséget elérte, de legalább 10 percig. Ha hamarabb sűrűsödne be a szósz, tegyünk hozzá kis vizet. A végén tegyük hozzá a tejfölt is.
Ízlés szerint tovább ízesíthetjük citromlével, csemegeuborkával is.
Rizzsel, tésztával, krokettel de akár sült burgonyával is tálalható.