Minden receptnél külön említésre kerül a pontos konzerválási folyamat. Most a CANNER-el történő konzerválás általános lépéseit mutatjuk be.
1. Eszközök, üvegek, lapkák, üvegek teteje, környezet előkészítése, tisztítása.
Minden eszközünk és üvegünk és a befőzés környezete legyen tiszta, frissen mosott. Az üvegeket és a hozzájuk tartozó tetőket nem szükséges csírátlanítani, hiszen a folyamat során az étellel együtt csíramentes lesz.
2. Élelmiszerek előkészítése FORRÓ vagy HIDEG eljáráshoz a recept szerint.
Tisztítás, darabolás, forró eljárás esetén előfőzés vagy sütés. Soha ne változtassunk a darabolás módján, méretén, mert ezzel változik a szükséges konzerválási idő, és akár lehetetlenné válhat a biztonságos konzerválás is.
3. Üvegek megtöltése a recept szerinti módon.
Ügyeljünk rá, hogy a receptben megjelölt fejteret (üres rész az étel és az üveg teteje között) minden esetben megtartsuk.
4. Végezzük el a buborékmentesítést.
Egy műanyag spatulát vezessünk körbe az üveg szélénél és igyekezzünk minden levegőbuborékot eltávolítani az üvegből.
5. Az üvegek száját tiszta, ecetes papírtörlővel töröljük meg.
Az esetleges zsír vagy ételmaradék megakadályozhatja a vákuum kialakulását.
6. A fedőket szorosan, de nem erőltetve csavarjuk az üvegre.
A feldolgozás végén, a hűlés során az üvegben lévő oxigén távozik az üvegből, aminek a hatására kialakul a vákuum és a lapka tetején lévő gumigyűrű rászorul az üveg szájára. Ha túl erősen tekerjük rá a lapkát, a levegő nem tud távozni, a vákuum nem tud kialakulni és a konzervünk megromlik.
7. Helyezzük a CANNER-be a konzerváló tálcát.
8. Pakoljuk be az üvegeket.
9.Töltsük fel a CANNER-t 3 liter vízzel.
Ez a mennyiség függetlenül az üvegek számától, mindig állandó!
10. Kezdjük el a CANNER melegítését. A fedőn levő felugró szelep ekkor még nyitva tartja az edényt és a levegő a készülék fogantyújánál távozik.
Ilyenkor némi csepegés figyelhető meg, mert a levegővel együtt lecsapódó gőz is távozik.
11. A tűzhelyünk adottságaitól függően körülbelül 10-15 perc után, amikor a szellőztetés véget ér, a felugró szelep felemelkedik és lezárja a tetőt.
A nyomásmérő óra megindul felfelé, ekkor megszűnik a csepegés és az edény hamarosan eléri az üzemi nyomást. Ekkor a nyomásszabályzó szelep kiengedi a kevés maradék levegőt.
13. A nyomásmérő műszeren látjuk, hogy mikor éri el a CANNER belső nyomása a megfelelő szintet. Innentől számítjuk a feldolgozási időt.
14. Csökkentsük a melegítést.
15. Figyeljük a nyomásmérőt, tartsuk a megfelelő szinten a nyomást.
Ha szükséges, csökkentsük vagy növeljük a hőmérsékletet.
16. A feldolgozási idő lejárta után kapcsoljuk ki a melegítést és várjuk meg, amíg a CANNER magától lehűl.
A nyomásjelző szelep ilyenkor visszaesik a helyére és a fedő könnyedén eltávolítható. Vigyázzunk, nehogy megégessük magunkat. Az edényben ilyenkor még nagyon forró a levegő, akár még forrhatnak is a konzervek.
SOHA NE PRÓBÁLJUK SIETTETNI A LEHÜLÉST! Ne feszegessük a tetőt, ne vegyük le a nyomástartót, ne tegyük hidegvízbe a CANNER-t!
Ez az idő is beleszámít a feldolgozási időbe és ha túl hirtelen szűntetnénk meg a nyomást, az üvegeink akár fel is robbanhatnak.
17. Vegyük ki az üvegeket.
Az üvegek ilyen kor még forróak, vigyázzunk az égési sérülésekkel. Használjunk edényfogó kesztyűt és speciális üvegkiszedő csipeszt.
18. Az üvegeket a konyhapulton hagyjuk kihűlni. Kihűlés után címkézzük és mehetnek a kamrapolcra.
A házi konzervek évekig megőrizhetik minőségüket szobahőmérsékleten, amíg a vákuum tart az üvegben. Mégis azt javasoljuk, hogy egy éven belül fogyasszuk el őket, mert az élvezeti értékük egy év után romolhat. Színük, állaguk, ízük megváltozhat.